Samsung Galaxy A35
-
CPU: Octa Core
-
RAM: 8GB
-
Storage: 128GB/256GB
-
Display: 6.6 inches
-
Camera: Main: 50+8+5MP, Front: 13MP
-
OS: Android
Specifcations
General
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy A35 |
| Device Type | Smartphone |
| Released | 15 March, 2024 |
| Status | Available |
| Price | : 46,999 (8GB+128GB) Official, 34,690 (8GB+256GB) Unofficial. |
Software
| Operating System | Android |
| User Interface UI or user interface of a device is the look and feel of the on-screen menu system. How it works, its color scheme, how it responds to button presses, all of these things are part of the user interface. | One UI |
| OS Version | v14 |
Hardware
| RAM RAM (Random Access Memory) is a type of computer memory that can be accessed randomly, any byte of memory can be accessed without touching the preceding bytes that allows information to be stored and accessed quickly from random locations. RAM is the most common type of memory found in computer systems, smartphones, tablets and other electronic devices. | 8GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Chipset Chipset is a group of integrated circuits designed to perform one or a more dedicated functions, often with real time computing constraints, Popular smartphones are equipped with more advanced embedded chipsets that can do many different tasks depending on their programming. | Samsung Exynos 1380 |
| CPU CPU (Central Processing Unit) mostly known as processors, CPU processes instructions in order to carry out certain functions that make your device operate properly. Processors are often described as the brain of computers, smartphones and tablets, Smartphones and tablets rely on processors to carry out their every task, Processors are an incredibly important factor in selecting any type of computing device, including your smartphone. | Octa-Core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| GPU GPU (Graphics Processing Unit) is a single-chip processor designed to rapidly manipulate and alter memory to accelerate the creation of images in a frame buffer intended for output to a display, This includes things such as lighting effects, object transformations, and 3D motion. | Mali-G68 MP5 |
| Internal Storage Internal Storage is a data storage space (flash memory) mostly used in smartphones, tablets and other electronic devices where operating system, apps, music, photos, videos, files and other user data Is stored. | 128GB/256GB |
Camera
| Primary Camera Camera is able to capture photographs and usually videos, The most important characteristics of a camera are the resolution (measured in megapixels), lens focus type (fixed or automatic), higher megapixel cameras are known to capture higher quality photos, but not always a good measurement of the photos quality. | 50+8+5MP |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | Primary Camera, 50 MP f/1.8, Ultra-Wide Angle Camera, 8 MP f/2.2, Macro Camera, 5 MP f/2.4 |
| Autofocus | |
| Image Resolution | 13 MP f/2.2, Wide Angle |
| Video Resolution | 1920x1080, 3840x2160 |
| Zoom | 10 x Digital Zoom |
| Selfie Camera | 13MP |
| Camera Setup | Single |
| Image Resolution | 13 MP f/2.2, Wide Angle |
| Video Resolution | 1920x1080, 3840x2160 |
Battery
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | Lithium Ion |
| Capacity Battery Capacity is a measure (typically in Amp-hr) of the charge stored by the battery, and is determined by the mass of active material contained in the battery. The battery capacity represents the maximum amount of energy that can be extracted from the battery under certain conditions. | 5000 mAh |
| Quick Charging | Fast, 25W |
| Placement | Non-removable |
| USB Type | Type-C |
| Rechargeable |
Display
| Display Type Display Technology => A number of display technologies and types used in mobile phones => TFT (Thin Film Transistor), IPS (In-Place Switching), OLED (Organic Light Emitting Diode), AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED), Resistive Touchscreen (Resistive touchscreens contain two layer of conductive material with a very small gap between them which acts as a resistance), Capacitive Touchsceen (Capacitive touchscreen technology consists of a layer of glass coated with a transparent conductor) | Super AMOLED |
| Screen Size | 6.6'' |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Screen to Body Ratio | 84.6 % |
| Display Protection Display Protection => Gorilla Glass is a special alkali-aluminosilicate glass shield with exceptional damage resistance that helps protect mobile displays from scratches, drops, and bumps of everyday use, It is always better to go for a smartphone with Gorilla Glass for that added protection and peace of mind. | Corning Gorilla Glass (Victus Plus) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Pixel Density Pixel Density (PPI) is refers to the concentration of pixels on a particular display, measured in pixels per inch (ppi). Pixel density is calculated by dividing the diagonal pixel resolution of a display by its diagonal size, higher pixel density better display quality. | 390 ppi |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
Sensors & security
| Fingerprint Sensor | |
| Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light sensor, Proximity sensor |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
Design
| Height | 161.7 mm |
| Width | 78 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Weight | 209 grams |
| Waterproof | |
| Colors | Navy, Lilac, Iceblue, Lemon |
Network
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
Connectivity
| Bluetooth Bluetooth is a wireless communications technology for exchanging data between mobile phones, headsets, computers and other network devices over short distances without wires, Bluetooth technology was primarily designed to support simple wireless networking of personal consumer devices. | Yes, v5.3 |
| Wi-fi Wi-Fi is a popular wireless networking technology using radio waves to provide high-speed network connections that allows devices to communicate without cords or cables, Wi-Fi is increasingly becoming the preferred mode of internet connectivity all over the world. | Wi-Fi 6E |
| LAN | 5GHz 6GHz, MIMO (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| EDGE EDGE (Enhanced Data GSM Environment) is a wireless network technology generally considered the next step in the 2G network offers data transfer rates up to four times faster than ordinary GSM networks, Generally, EDGE is used for the purpose of wireless data transfer, such as sharing pictures and videos or browsing the Internet via a mobile phone connection. | Available |
| GPRS GPRS (General Packet Radio Service) is a packet oriented mobile data service on the 2G and 3G cellular communication system's global system for mobile communications (GSM), Generally, GPRS is used for the purpose of wireless data transfer, such as sharing pictures and videos or browsing the Internet via a mobile phone connection. | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| GPS GPS The Global Positioning System is a satellite-based radio navigation system, GPS permits users to determine their position, velocity and the time 24 hours a day, in all weather, anywhere in the world, In order to locate your position, your device or GPS receiver must have a clear view of the sky. | Available |
Made By
| Country | South Korea |
Samsung A35 Price in Bangladesh 2025
The Samsung build Galaxy A35 on the positive event of the previous models and bring updated batterys, performance, cameras and designs. Galaxy A35 design highlights a linear camera layout included with an elegant glass back and a flat side frame for a gloosy look. It has unique style with four color: Iceblue, Lilac, Lemon, Navy. It also captures a beautiful moment of your family with its 50MP high-resolution Wide-angle camera. The Samsung Galaxy A35 is made of the Exynos 1380 5G chipset. Samsung A35 Price in Bangladesh is BDT 46,999 (official) for 8GB+128GB variant, BDT 34,690 (unofficial) for 8GB+256GB variant.
Display
Samsung Galaxy A35 uses a 6.6” Super AMOLED with 2,340 x 1,080 pixels (390ppi) and 120Hz refresh rate. It has Adaptive and Standard Motion Smoothness modes. It can crack HDR10, HDR10+ and HLG content. Galaxy A35 has no Dolby Vision.
Battery
Samsung Galaxy A35 comes with 5000 mAh large battery with 25W fast charging. There is no charger box included. The phone survives for all day long with 50 percent brightness. It recharged 50% of the Galaxy A35 battery in 35 minutes. A full charge requires 86 minutes.
Performance and software
Samsung has used Exynos 1380 chipset on the Galaxy A35. Galaxy A35 gets a little feature-complete version of One UI 6.1. It is made of Octa-Core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) processor and Mali-G68 GPU. It also utilises LPDDR4X RAM and UFS 2.2 storage. It is similar to the Snapdragon 7s Gen 2 and the Dimensity 1080 and 7030.
Cameras
Galaxy A35 runs on stack triple cameras on the back, similar to the Galaxy A55. It is upgraded 50MP primary camera alongside an 8MP ultra-wide camera and a 5MP macro camera. There is a 13MP rear camera for smooth selfie. The main camera manages people and faces exactly competently as well. The 8MP ultrawide camera offers solid performance and the colors are quite well-matched to the main camera.
Samsung Galaxy A35 VS Xiaomi Redmi Note 13 Pro Comparision
| Key Features | Samsung Galaxy A35 | Xiaomi Redmi Note 13 Pro |
| Release Date Pro | 15 March, 2025 | 21 September, 2023 |
| Processor | Exynos 1380 (5 nm), Mali‑G68 | Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm), Adreno 710 |
| Display | 6.6 inches Super AMOLED | 6.67 inches AMOLED |
| OS | Android 14 | Android 13 |
| Size & Weight | 161.7×78×8.2 mm, 209 g | 161.2×74.2×8 mm, 187 g |
Pros and Cons
| ✅ Pros | ❌ Cons |
| ✅ Super AMOLED 120Hz display ✅ IP67 dust/water resistance ✅ 5000mAh battery with 25W charger ✅ Best camera performance | ❌ No wireless charging ❌ Plastic back build ❌ 3.5mm jack is not available ❌ Exynos 1380 chip less powerful |
Reason to Buy Samsung Galaxy A35
Samsung Galaxy A35 is a smart choice for you looking for a premium smartphone experience for its price. If you want to buy the best 5G smartphone under BDT 70K the Samsung Galaxy A35 will be the first choice.
Samsung Galaxy A35 Frequently Asked Questions (FAQ)
- Q: Does the Samsung A35 support 5G?
- Ans: Yes
- Q: Does the Galaxy A35 have Gorilla Glass protection?
- Ans: It is protected with Corning Gorilla Glass Victus.
- Q: Is Samsung Galaxy A35 Released in Bangladesh Market?
- Ans: Yes, It is released 15 March, 2025 in Bangladesh market.
- Q: What processor is used in the Samsung A35?
- Ans: Exynos 1380 (5nm) chipset.
- Q: Does Samsung A35 come with a charger in the box?
- Ans: No
Buy Samsung A35 on Amazon
8GB+128GB Variant: Buy on Amazon
8GB+256GB Variant: Buy on Amazon
Reviews
Offers
-
8GB+128GB
31500/-
View Offer -
8GB+256GB
34900/-
View Offer
