Samsung Galaxy A52
-
CPU: Octa-core
-
RAM: 8GB
-
Storage: 128GB
-
Display: 6.5''
-
Camera: Main: 64+12+5+5MP, Front: 32MP
-
OS: Android
Specifcations
General
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy A52 |
| Device Type | Smartphone |
| Released | 26 March, 2023 |
| Status | Available |
| Price | : 39,999 (Official) |
Software
| Operating System | Android |
| User Interface UI or user interface of a device is the look and feel of the on-screen menu system. How it works, its color scheme, how it responds to button presses, all of these things are part of the user interface. | One UI 5.0 |
| OS Version | v11 |
Hardware
| RAM RAM (Random Access Memory) is a type of computer memory that can be accessed randomly, any byte of memory can be accessed without touching the preceding bytes that allows information to be stored and accessed quickly from random locations. RAM is the most common type of memory found in computer systems, smartphones, tablets and other electronic devices. | 8GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Chipset Chipset is a group of integrated circuits designed to perform one or a more dedicated functions, often with real time computing constraints, Popular smartphones are equipped with more advanced embedded chipsets that can do many different tasks depending on their programming. | Qualcomm Snapdragon 720G |
| CPU CPU (Central Processing Unit) mostly known as processors, CPU processes instructions in order to carry out certain functions that make your device operate properly. Processors are often described as the brain of computers, smartphones and tablets, Smartphones and tablets rely on processors to carry out their every task, Processors are an incredibly important factor in selecting any type of computing device, including your smartphone. | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Internal Storage Internal Storage is a data storage space (flash memory) mostly used in smartphones, tablets and other electronic devices where operating system, apps, music, photos, videos, files and other user data Is stored. | 128GB |
Camera
| Primary Camera Camera is able to capture photographs and usually videos, The most important characteristics of a camera are the resolution (measured in megapixels), lens focus type (fixed or automatic), higher megapixel cameras are known to capture higher quality photos, but not always a good measurement of the photos quality. | 64+12+5+5MP |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 64 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 12 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera, 5 MP, f/2.4, Macro Camera, 5 MP, f/2.4, Depth Camera |
| Autofocus | |
| Image Resolution | 32 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Resolution | 3840x2160 |
| Zoom | 10 x Digital Zoom |
| Selfie Camera | 32MP |
| Camera Setup | Single |
| Image Resolution | 32 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Resolution | 3840x2160 |
Battery
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | Lithium Polymer |
| Capacity Battery Capacity is a measure (typically in Amp-hr) of the charge stored by the battery, and is determined by the mass of active material contained in the battery. The battery capacity represents the maximum amount of energy that can be extracted from the battery under certain conditions. | 4500 mAh |
| Quick Charging | 25W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Rechargeable |
Display
| Display Type Display Technology => A number of display technologies and types used in mobile phones => TFT (Thin Film Transistor), IPS (In-Place Switching), OLED (Organic Light Emitting Diode), AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED), Resistive Touchscreen (Resistive touchscreens contain two layer of conductive material with a very small gap between them which acts as a resistance), Capacitive Touchsceen (Capacitive touchscreen technology consists of a layer of glass coated with a transparent conductor) | Super AMOLED |
| Screen Size | 6.5" |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Screen to Body Ratio | 84.94 % |
| Display Protection Display Protection => Gorilla Glass is a special alkali-aluminosilicate glass shield with exceptional damage resistance that helps protect mobile displays from scratches, drops, and bumps of everyday use, It is always better to go for a smartphone with Gorilla Glass for that added protection and peace of mind. | Gorilla Glass |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
Sensors & security
| Fingerprint Sensor | |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
Design
| Height | 159.9 mm |
| Width | 75.1 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 189 grams |
| Waterproof |
Network
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
Connectivity
| Bluetooth Bluetooth is a wireless communications technology for exchanging data between mobile phones, headsets, computers and other network devices over short distances without wires, Bluetooth technology was primarily designed to support simple wireless networking of personal consumer devices. | v5.0 |
| Wi-fi Wi-Fi is a popular wireless networking technology using radio waves to provide high-speed network connections that allows devices to communicate without cords or cables, Wi-Fi is increasingly becoming the preferred mode of internet connectivity all over the world. | Wi-Fi 5 |
| LAN | (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| EDGE EDGE (Enhanced Data GSM Environment) is a wireless network technology generally considered the next step in the 2G network offers data transfer rates up to four times faster than ordinary GSM networks, Generally, EDGE is used for the purpose of wireless data transfer, such as sharing pictures and videos or browsing the Internet via a mobile phone connection. | Available |
| GPRS GPRS (General Packet Radio Service) is a packet oriented mobile data service on the 2G and 3G cellular communication system's global system for mobile communications (GSM), Generally, GPRS is used for the purpose of wireless data transfer, such as sharing pictures and videos or browsing the Internet via a mobile phone connection. | Available |
Made By
| Country | South Korea |
Samsung Galaxy A52 Price in Bangladesh
Samsung Galaxy A52 official price in Bangladesh is BDT 39,999 with 8GB RAM and 128GB ROM. This phone has better experience for user. It’s available in four color, including Awesome Violet, Awesome Black, Awesome White, and Awesome Blue for tasteful person. you want to buy this phone from Samsung official brand shop, authorized store and online shop.
The Samsung Galaxy A52, has 8/128GB variant with best performance and features. It has 128GB of internal storage paired with 8GB of RAM, ensuring smooth multitasking, apps, game, media, and documents. It’s assembled by the Qualcomm Snapdragon 720G chipset, that ensure smooth gaming all day long.
For photography Samsung Galaxy A52 has 64MP main sensor for high-resolution images and a 12MP ultrawide lens for capturing broader scenes. It’s Optical Image Stabilization (OIS) enhances low-light photography and video stability. The 32MP front camera ensures great selfies.
One of the compelling reasons to consider the Galaxy A52 for it’s 6.5-inch Super AMOLED screen with a 90Hz refresh rate, browsing the web or watching videos.
