Samsung Galaxy A30
-
CPU: Octa-Core
-
RAM: 4GB
-
Storage: 64GB
-
Display: 6.4 inches
-
Camera: Main: 16+5MP, Front: 16MP
-
OS: Android
Specifcations
General
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy A30 |
| Device Type | SmartPhone |
| Released | 03 March, 2019 |
| Status | Available |
| Price | : 20,990 (4GB+64GB) Official, 16,990 (4GB+64GB) Unofficial |
Software
| Operating System | Android |
| User Interface UI or user interface of a device is the look and feel of the on-screen menu system. How it works, its color scheme, how it responds to button presses, all of these things are part of the user interface. | One UI |
| OS Version | v9.0 |
Hardware
| RAM RAM (Random Access Memory) is a type of computer memory that can be accessed randomly, any byte of memory can be accessed without touching the preceding bytes that allows information to be stored and accessed quickly from random locations. RAM is the most common type of memory found in computer systems, smartphones, tablets and other electronic devices. | 4GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Chipset Chipset is a group of integrated circuits designed to perform one or a more dedicated functions, often with real time computing constraints, Popular smartphones are equipped with more advanced embedded chipsets that can do many different tasks depending on their programming. | Exynos 7904 |
| CPU CPU (Central Processing Unit) mostly known as processors, CPU processes instructions in order to carry out certain functions that make your device operate properly. Processors are often described as the brain of computers, smartphones and tablets, Smartphones and tablets rely on processors to carry out their every task, Processors are an incredibly important factor in selecting any type of computing device, including your smartphone. | Octa-Core (1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A53+1.8 GHz, Dual core, Cortex A73) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| GPU GPU (Graphics Processing Unit) is a single-chip processor designed to rapidly manipulate and alter memory to accelerate the creation of images in a frame buffer intended for output to a display, This includes things such as lighting effects, object transformations, and 3D motion. | Mali-G71 MP2 |
| Internal Storage Internal Storage is a data storage space (flash memory) mostly used in smartphones, tablets and other electronic devices where operating system, apps, music, photos, videos, files and other user data Is stored. | 64GB |
Camera
| Primary Camera Camera is able to capture photographs and usually videos, The most important characteristics of a camera are the resolution (measured in megapixels), lens focus type (fixed or automatic), higher megapixel cameras are known to capture higher quality photos, but not always a good measurement of the photos quality. | 16+5MP |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP, f/1.7, Primary Camera, 5 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | |
| Image Resolution | 16 MP, f/2.0 |
| Video Resolution | 1920x1080 |
| Zoom | Digital Zoom |
| Selfie Camera | 16MP |
| Camera Setup | Single |
| Image Resolution | 16 MP, f/2.0 |
| Video Resolution | 1920x1080 |
Battery
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | Lithium Polymer |
| Capacity Battery Capacity is a measure (typically in Amp-hr) of the charge stored by the battery, and is determined by the mass of active material contained in the battery. The battery capacity represents the maximum amount of energy that can be extracted from the battery under certain conditions. | 4000 mAh |
| Quick Charging | 15W wired |
| Placement | Non-removable |
| Battery Backup | Up to 24 Hours(3G) |
| Rechargeable |
Display
| Display Type Display Technology => A number of display technologies and types used in mobile phones => TFT (Thin Film Transistor), IPS (In-Place Switching), OLED (Organic Light Emitting Diode), AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED), Resistive Touchscreen (Resistive touchscreens contain two layer of conductive material with a very small gap between them which acts as a resistance), Capacitive Touchsceen (Capacitive touchscreen technology consists of a layer of glass coated with a transparent conductor) | Super AMOLED |
| Screen Size | 6.4'' |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Screen to Body Ratio | 84.74 % |
| Display Protection Display Protection => Gorilla Glass is a special alkali-aluminosilicate glass shield with exceptional damage resistance that helps protect mobile displays from scratches, drops, and bumps of everyday use, It is always better to go for a smartphone with Gorilla Glass for that added protection and peace of mind. | Corning Gorilla Glass v3 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Pixel Density Pixel Density (PPI) is refers to the concentration of pixels on a particular display, measured in pixels per inch (ppi). Pixel density is calculated by dividing the diagonal pixel resolution of a display by its diagonal size, higher pixel density better display quality. | 403 ppi |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
Sensors & security
| Fingerprint Sensor | |
| Light Sensor | Light sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Proximity sensor |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Design
| Height | 158.5 mm |
| Width | 74.7 mm |
| Thickness | 7.7 mm |
| Weight | 165 grams |
| Waterproof | |
| Colors | White, Blue, Black |
Network
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Dual SIM, GSM+GSM |
Connectivity
| Bluetooth Bluetooth is a wireless communications technology for exchanging data between mobile phones, headsets, computers and other network devices over short distances without wires, Bluetooth technology was primarily designed to support simple wireless networking of personal consumer devices. | v5.0 |
| Wi-fi Wi-Fi is a popular wireless networking technology using radio waves to provide high-speed network connections that allows devices to communicate without cords or cables, Wi-Fi is increasingly becoming the preferred mode of internet connectivity all over the world. | Wi-Fi 5 |
| LAN | (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| EDGE EDGE (Enhanced Data GSM Environment) is a wireless network technology generally considered the next step in the 2G network offers data transfer rates up to four times faster than ordinary GSM networks, Generally, EDGE is used for the purpose of wireless data transfer, such as sharing pictures and videos or browsing the Internet via a mobile phone connection. | Yes |
| GPRS GPRS (General Packet Radio Service) is a packet oriented mobile data service on the 2G and 3G cellular communication system's global system for mobile communications (GSM), Generally, GPRS is used for the purpose of wireless data transfer, such as sharing pictures and videos or browsing the Internet via a mobile phone connection. | Available |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| GPS GPS The Global Positioning System is a satellite-based radio navigation system, GPS permits users to determine their position, velocity and the time 24 hours a day, in all weather, anywhere in the world, In order to locate your position, your device or GPS receiver must have a clear view of the sky. | Available |
Made By
| Country | South Korea |
Samsung Galaxy A30 Price in Bangladesh
Samsung Galaxy A30 is an Android smartphone whis is developed, manufactured and marketed by Samsung Electronics Company, South Korea. It running on the Android 9.0 software. Galaxy A30 is praised by critics for its display and UI. Galaxy A 30 has a couple of common features- a glasstic body, a Super AMOLED screen, Exynos 7904 chipset, Octa-Core (8 cores) processor and a multi-camera setup on the back. Samsung Galaxy A30 Price in Bangladesh is BDT 20,990 (Official) & BDT 17,000 (Unofficial) for 4GB+64GB Variant.
Software & Performance
Samsung has enforced many changes towards more effective and comfortable one-handed use.. Galaxy A30 comes with the new 1.0 UI based on Google’s latest Android Pie that is premiered on the Galaxy S10 smartphone. It also supports Bluetooth v5.0, Wi-fi connectivity. It is powered by Samsung’s Exynos 7904 chipset with Octa Core (1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A53+1.8 GHz, Dual core, Cortex A73) processor and Mali-G71 MP2 GPU. The dual-core Mali-G71 performance is best than it’s lower version. The other notable feature is a rear-mounted fingerprint sensor. Galaxy A30 is also good For HD Graphic Games, because the chipset performance is quite similar to Qualcomm Snapdragon 636.
Camera
Galaxy A30 comprises a dual-lens rear camera and the primary lens is 16 MP large. The second, ultra-wide camera lens is 5 MP large and the aperture size is f/2.2 that delivers a 120-degree field of view. The phone also has a 16 MP selfie camera for capturing good moment of you and your family every time. The photos that you will capture the main camera in broad daylight turn out very good, keeping in mind the A30’s price. The low-light photos from the main 16MP camera are impressive as you expected.
Pros & Cons
| ✅ Pros | ❌ Cons |
| Slim & Lightweight Design Support 15W Fast Charging Super AMOLED Display Exynos 7904 Processor | Not for Heavy Gaming No 4K Video or Night Mode Plastic Body |
Samsung Galaxy A30 VS Samsung Galaxy M31 Comparison
| Key Features | Galaxy A30 | Galaxy M31 |
| Release Date | 03 March, 2019 | 05 March, 2020 |
| RAM+Storage | 4 GB + 64 GB | 6/8GB + 64/128GB |
| Processor | Exynos 7904 (14 nm, 1.8 GHz) | Exynos 9611 (10 nm, 2.3 GHz) |
| Software | Android 9 | Android 10 |
| Front Cameras | 16 + 5 MP (Dual Setup) | 64 + 8 + 5 + 5 MP (Quad Setup) |
| Selfie Camera | 16 MP | 32 MP |
| Battery | 4,000 mAh | 6,000 mAh |
Simple FAQ Of Samsung Galaxy A30
- Q: Does the Samsung Galaxy A30 support a 5G network?
- Ans: Not support 5G.
- Q: What is the price of Samsung Galaxy A30 in Bangladesh market?
- Ans: Samsung Galaxy A30 Price in Bangladesh is BDT 20,990 (Official) & BDT 17,000 (Unofficial) for 4GB+64GB Variant.
- Q: What is the body made of Galaxy A30?
- Ans: The body is made of plastic.
Purchage Samsung Galaxy A30 on mobilepoint.com.bd
