Xiaomi Redmi Note 7 Pro
-
CPU: Octa-Core
-
RAM: 4GB/6GB
-
Storage: 64GB/128GB
-
Display: 6.3 inches
-
Camera: Main: 48+5MP, Front: 13MP
-
OS: Android
Specifcations
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 7 Pro |
| Device Type | Smartphone |
| Released | 18 March, 2019 |
| Status | Available |
| Price | : 21,999 (4GB+64GB) Official, 22,999 (6GB+64GB) Official, 25,999 (6GB+128GB) Official |
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v9.0 |
Hardware
| RAM RAM (Random Access Memory) is a type of computer memory that can be accessed randomly, any byte of memory can be accessed without touching the preceding bytes that allows information to be stored and accessed quickly from random locations. RAM is the most common type of memory found in computer systems, smartphones, tablets and other electronic devices. | 4GB/6GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Chipset Chipset is a group of integrated circuits designed to perform one or a more dedicated functions, often with real time computing constraints, Popular smartphones are equipped with more advanced embedded chipsets that can do many different tasks depending on their programming. | Qualcomm Snapdragon 675 |
| CPU CPU (Central Processing Unit) mostly known as processors, CPU processes instructions in order to carry out certain functions that make your device operate properly. Processors are often described as the brain of computers, smartphones and tablets, Smartphones and tablets rely on processors to carry out their every task, Processors are an incredibly important factor in selecting any type of computing device, including your smartphone. | Octa-core (Kryo 460 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 460, 2 GHz, Dual core) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| GPU GPU (Graphics Processing Unit) is a single-chip processor designed to rapidly manipulate and alter memory to accelerate the creation of images in a frame buffer intended for output to a display, This includes things such as lighting effects, object transformations, and 3D motion. | Adreno 612 |
| Internal Storage Internal Storage is a data storage space (flash memory) mostly used in smartphones, tablets and other electronic devices where operating system, apps, music, photos, videos, files and other user data Is stored. | 64GB/128GB |
| External Storage | Up to 1TB |
Camera
| Primary Camera Camera is able to capture photographs and usually videos, The most important characteristics of a camera are the resolution (measured in megapixels), lens focus type (fixed or automatic), higher megapixel cameras are known to capture higher quality photos, but not always a good measurement of the photos quality. | 48+5MP |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 48 MP f/1.79, Primary Camera, 5 MP f/2.4, Depth Camera |
| Autofocus | |
| Image Resolution | 13 MP f/2.0, Primary Camera |
| Video Resolution | 1920x1080px |
| Zoom | Digital Zoom |
| Selfie Camera | 13MP |
| Camera Setup | Single |
| Image Resolution | 13 MP f/2.0, Primary Camera |
| Video Resolution | 1920x1080px |
Battery
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | Lithium Polymer |
| Capacity Battery Capacity is a measure (typically in Amp-hr) of the charge stored by the battery, and is determined by the mass of active material contained in the battery. The battery capacity represents the maximum amount of energy that can be extracted from the battery under certain conditions. | 4000 mAh |
| Quick Charging | 18W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type | Type-C |
| Rechargeable |
Display
| Display Type Display Technology => A number of display technologies and types used in mobile phones => TFT (Thin Film Transistor), IPS (In-Place Switching), OLED (Organic Light Emitting Diode), AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED), Resistive Touchscreen (Resistive touchscreens contain two layer of conductive material with a very small gap between them which acts as a resistance), Capacitive Touchsceen (Capacitive touchscreen technology consists of a layer of glass coated with a transparent conductor) | IPS LCD |
| Screen Size | 6.3" |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Screen to Body Ratio | 81.21 % |
| Display Protection Display Protection => Gorilla Glass is a special alkali-aluminosilicate glass shield with exceptional damage resistance that helps protect mobile displays from scratches, drops, and bumps of everyday use, It is always better to go for a smartphone with Gorilla Glass for that added protection and peace of mind. | Corning Gorilla Glass v5 |
| Pixel Density Pixel Density (PPI) is refers to the concentration of pixels on a particular display, measured in pixels per inch (ppi). Pixel density is calculated by dividing the diagonal pixel resolution of a display by its diagonal size, higher pixel density better display quality. | 409 ppi |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
Sensors & security
| Fingerprint Sensor | |
| Light Sensor | Gyroscope, Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Design
| Height | 159.2 mm |
| Width | 75.2 mm |
| Thickness | 8.1 mm |
| Weight | 186 grams |
| Waterproof | |
| Colors | Neptune Blue, Nebula Red, Space Black, Astro White |
Network
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, Dual VoLTE |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
Connectivity
| Bluetooth Bluetooth is a wireless communications technology for exchanging data between mobile phones, headsets, computers and other network devices over short distances without wires, Bluetooth technology was primarily designed to support simple wireless networking of personal consumer devices. | Yes, v5.0 |
| Wi-fi Wi-Fi is a popular wireless networking technology using radio waves to provide high-speed network connections that allows devices to communicate without cords or cables, Wi-Fi is increasingly becoming the preferred mode of internet connectivity all over the world. | Wi-Fi 5 |
| LAN | 5GHz (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| EDGE EDGE (Enhanced Data GSM Environment) is a wireless network technology generally considered the next step in the 2G network offers data transfer rates up to four times faster than ordinary GSM networks, Generally, EDGE is used for the purpose of wireless data transfer, such as sharing pictures and videos or browsing the Internet via a mobile phone connection. | Yes |
| GPRS GPRS (General Packet Radio Service) is a packet oriented mobile data service on the 2G and 3G cellular communication system's global system for mobile communications (GSM), Generally, GPRS is used for the purpose of wireless data transfer, such as sharing pictures and videos or browsing the Internet via a mobile phone connection. | Available |
| USB | USB charging, Mass storage device |
| GPS GPS The Global Positioning System is a satellite-based radio navigation system, GPS permits users to determine their position, velocity and the time 24 hours a day, in all weather, anywhere in the world, In order to locate your position, your device or GPS receiver must have a clear view of the sky. | Available |
| Infrared Infrared connectivity is an old wireless technology used to connect two electronic devices. It uses a beam of infrared light to transmit information and so requires direct line of sight and operates only at close range. | Available |
Made By
| Country | China |
Xiaomi Redmi Note 7 Pro Price in Bangladesh, Review & Full Specs.
The Xiaomi Redmi Note 7 Pro smartphone was first stripped in Bangladesh in March 2019. It occupied a large part of the smartphone market for a long time after launch. Redmi Note 7 Pro drives the budget smartphone category beyond than it has ever been. It is three colors, like Nebula Red, Neptune Blue, and Space Black. Redmi Note 7 Pro price in Bangladesh is BDT 21,999 (4GB+64GB) Official, BDT 22,999 (6GB+64GB) Official, BDT 25,999 (6GB+128GB) Official.
Display
It sports a 6.3” HD+ display with a resolution of 1080×2340 px, guarantying clear and vibrant visuals. It has an IPS LCD panel with a notch and a 19:9 aspect ratio. The display will enrich your viewing experience. It supports a 60Hz refresh rate for delivering smooth scrolling.
Software and Performance
Redmi Note 7 Pro designed with Android 9 Pie and MIUI 10. It is powered by the Qualcomm Snapdragon 675 processor with Adreno 612 GPU. Snapdragon 675 also supports advanced camera features and AI enhancements through its Hexagon 685 DSP. It built on an 11nm architecture. Gaming is another region where the Redmi Note 7 Pro does thoughtfully well. The game like pubg is perfectly playable and do not have any issues with it.
Camera
Redmi Note 7 Pro has the Sony IMX 586 sensor on the back with 48MP. The device has a 48 MP, 5 MP camera in the back and a 13 MP camera on the front side. It has Portrait mode, Night mode, Panorama and lastly Pro mode. The camera has excellent color version that even exceeds some of the more expensive phones on the market.
Battery
Xiaomi Redmi Note 7 Pro is powered by a robust 4000 mAh (Li-Poly) battery with Qualcomm Quick Charge 4.0. It has no fast charger. The phone easily went through an entire day on a single charge. Redmi Note 7 Pro easily went through a full day on a single charge.
Pros and Cons of Xiaomi Redmi Note 7 Pro
| ✅ Pros | ❌ Cons |
| Gorilla Glass 5 protection | No MIUI 13 or Android 11+ |
| Snapdragon 675 processor | Not included 18W charger |
| 4000mAh Li-Poly battery | Not suitable for heavy gaming |
| Sony IMX586 sensor | Fewer refresh rate (60Hz) |
FAQ of Xiaomi Redmi Note 7 Pro
Q: Is the Xiaomi Redmi Note 7 Pro still worth buying in 2025?
Ans: Yes.
Q: Does the Redmi Note 7 Pro support fast charging?
Ans: Yes, it supports 18W fast charger but sold separately.
Q: Does Redmi Note 7 Pro receive software updates?
Ans: No, Official updates have stopped at MIUI 12 based on Android 10.
Q: Does the Xiaomi Redmi Note 7 Pro support a 5G network?
Ans: It does not support 5G.
