Xiaomi Redmi Note 8
-
CPU: Octa core
-
RAM: 3GB/4GB
-
Storage: 32GB/64G/128GB
-
Display: 6.3 inches
-
Camera: 48+8+2+2MP
-
OS: Android
Specifcations
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 8 |
| Device Type | Smartphone |
| Released | 16 October, 2019 |
| Status | Available |
| Price | : 17,499 (3GB+32GB), 18,999 (4GB+64GB), 20,999 (4GB+128GB), Official |
Software
| Operating System | Android |
| User Interface UI or user interface of a device is the look and feel of the on-screen menu system. How it works, its color scheme, how it responds to button presses, all of these things are part of the user interface. | MIUI |
| OS Version | v9.0 |
Hardware
| RAM RAM (Random Access Memory) is a type of computer memory that can be accessed randomly, any byte of memory can be accessed without touching the preceding bytes that allows information to be stored and accessed quickly from random locations. RAM is the most common type of memory found in computer systems, smartphones, tablets and other electronic devices. | 3GB+4GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Chipset Chipset is a group of integrated circuits designed to perform one or a more dedicated functions, often with real time computing constraints, Popular smartphones are equipped with more advanced embedded chipsets that can do many different tasks depending on their programming. | Qualcomm Snapdragon 665 |
| CPU CPU (Central Processing Unit) mostly known as processors, CPU processes instructions in order to carry out certain functions that make your device operate properly. Processors are often described as the brain of computers, smartphones and tablets, Smartphones and tablets rely on processors to carry out their every task, Processors are an incredibly important factor in selecting any type of computing device, including your smartphone. | Octa core (2 GHz, Quad core, Kryo 260+1.8 GHz) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| GPU GPU (Graphics Processing Unit) is a single-chip processor designed to rapidly manipulate and alter memory to accelerate the creation of images in a frame buffer intended for output to a display, This includes things such as lighting effects, object transformations, and 3D motion. | Adreno 610 |
| Internal Storage Internal Storage is a data storage space (flash memory) mostly used in smartphones, tablets and other electronic devices where operating system, apps, music, photos, videos, files and other user data Is stored. | 32GB/64GB/128GB |
Camera
| Primary Camera Camera is able to capture photographs and usually videos, The most important characteristics of a camera are the resolution (measured in megapixels), lens focus type (fixed or automatic), higher megapixel cameras are known to capture higher quality photos, but not always a good measurement of the photos quality. | 48+8+2+2MP |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 48 MP f/1.79, Primary Camera, 8 MP f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera, 2 MP f/2.4, Macro Camera, 2 MP f/2.4 |
| Autofocus | |
| Image Resolution | 13 MP f/2.0, Wide Primary Camera |
| Video Resolution | 1920x1080 |
| Zoom | Digital Zoom |
| Selfie Camera | 13MP |
| Camera Setup | Single |
| Image Resolution | 13 MP f/2.0, Wide Primary Camera |
| Video Resolution | 1920x1080 |
Battery
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | Lithium Polymer |
| Capacity Battery Capacity is a measure (typically in Amp-hr) of the charge stored by the battery, and is determined by the mass of active material contained in the battery. The battery capacity represents the maximum amount of energy that can be extracted from the battery under certain conditions. | 4000 mAh |
| Quick Charging | 18W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type | Type C 2.0 |
| Rechargeable |
Display
| Display Type Display Technology => A number of display technologies and types used in mobile phones => TFT (Thin Film Transistor), IPS (In-Place Switching), OLED (Organic Light Emitting Diode), AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), Super AMOLED (an even advanced version of AMOLED), Resistive Touchscreen (Resistive touchscreens contain two layer of conductive material with a very small gap between them which acts as a resistance), Capacitive Touchsceen (Capacitive touchscreen technology consists of a layer of glass coated with a transparent conductor) | IPS LCD |
| Screen Size | 6.3'' |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Screen to Body Ratio | 81.56 % |
| Display Protection Display Protection => Gorilla Glass is a special alkali-aluminosilicate glass shield with exceptional damage resistance that helps protect mobile displays from scratches, drops, and bumps of everyday use, It is always better to go for a smartphone with Gorilla Glass for that added protection and peace of mind. | Corning Gorilla Glass v5 |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
Sensors & security
| Fingerprint Sensor | |
| Light Sensor | Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Design
| Height | 158.3 mm |
| Width | 75.3 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Weight | 188 grams |
| Waterproof | |
| Colors | Cosmic Purple, Space Black, Nepture Blue, Moonlight White |
Network
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
Connectivity
| Bluetooth Bluetooth is a wireless communications technology for exchanging data between mobile phones, headsets, computers and other network devices over short distances without wires, Bluetooth technology was primarily designed to support simple wireless networking of personal consumer devices. | v5.0 |
| Wi-fi Wi-Fi is a popular wireless networking technology using radio waves to provide high-speed network connections that allows devices to communicate without cords or cables, Wi-Fi is increasingly becoming the preferred mode of internet connectivity all over the world. | Wi-Fi 5 |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| EDGE EDGE (Enhanced Data GSM Environment) is a wireless network technology generally considered the next step in the 2G network offers data transfer rates up to four times faster than ordinary GSM networks, Generally, EDGE is used for the purpose of wireless data transfer, such as sharing pictures and videos or browsing the Internet via a mobile phone connection. | Available |
| GPRS GPRS (General Packet Radio Service) is a packet oriented mobile data service on the 2G and 3G cellular communication system's global system for mobile communications (GSM), Generally, GPRS is used for the purpose of wireless data transfer, such as sharing pictures and videos or browsing the Internet via a mobile phone connection. | Available |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| GPS GPS The Global Positioning System is a satellite-based radio navigation system, GPS permits users to determine their position, velocity and the time 24 hours a day, in all weather, anywhere in the world, In order to locate your position, your device or GPS receiver must have a clear view of the sky. | Yes |
Made By
| Country | China |
Redmi Note 8 Price in Bangladesh
Redmi Note series is a well-known series with a large screen, good camera and long lasting battery. It ran by the Qualcomm Snapdragon 665 chipset and latest MIUI. Redmi Note 8 follows right component so that makes it yet another superb addition to the note series. It comes with a large 6.3″ IPS LCD screen and supports HDR10. Redmi Note 8 price in bangladesh is different for its different variant.
Design and Display
Xiaomi Note 8 is a smartphone like the Xiaomi Note 8 Pro, though it has no elegant angles and instead relies on a more classical shape. It is designed with four colour, Space Black, Nebula Purple, Neptune Blue, Moonlight White. Redmi Note 8 has a 6.3″ IPS LCD display and some hidden factors on the top bezels.
Battery
Xiaomi Redmi Note 8 is switched by a 4,000mAh Lithium Polymer and supports Qualcomm’s 18W Quick Charge. It loads 50% of the entirely exhausted battery in 60 mins, while a full charge takes about 2 hours and 10 minutes. It calculated 15 hours runtime in browsing and 13 hours video playback.
Performance
It is energized by the Snapdragon 665 chipset and fairly new chip from through-2019. It has an octa-core 2 GHz Kryo 260 Gold (Cortex-A73 derivative), 1.8 GHz Kryo 260 Silver (Cortex-A53 derivative) processor. There is a new Adreno 610 GPU, which is more powerful than the Adreno 512.
Camera
Xiaomi Redmi bounced the triple camera and jumped straight to quad-camera setups. Primary camera has 1/2.25″ sensor with 0.8µm pixels, and the lens has f/1.79 aperture. Athough ultrawide-angle camera has an 8MP sensor with an f/2.2 aperture. The Night Mode on the Redmi Note 8 is just as traditional as on previous Xiaomi cameras. It also has a 13MP f/2.0 selfie camera with three beatification enhancement options – skin smoothing, eye enlargement, and face slimming.
Redmi Note 8 – Pros
📸 48MP Quad Camera
🧱 Premium Glass Design
🔋 Long Battery Life
⚡ 18W Fast Charging
📱 Full HD+ Display
🧠 Snapdragon 665 Chipset
💵 Great Value
❌ Redmi Note 8 – Cons
🚫 No AMOLED Display
🚫 No AMOLED Display
🚫 MIUI Bloatware & Ads
🔄 Slow Software Updates
🔊 Average Speakers
📶 No 5G Support
Why You Choose Redmi Note 8 in 2025?
Even in 2025, the Redmi Note 8 holds strong as a budget-friendly option for users seeking:
- Excellent build quality
- Dependable performance for daily tasks
- Great camera in budget
- Durable design with Gorilla Glass
Frequently Asked Questions
Q: Is Redmi Note 8 available officially in Bangladesh?
👉 Currently, it’s mostly available officially or unofficially.
Q: Does Redmi Note 8 support 5G?
❌ No, it’s only 4G supports.
Q: Is the battery life good?
✅ Yes, the 4000mAh battery with 18W fast charging lasts all day long.
For more information visit www.mi.com
