Samsung Galaxy M31
-
CPU: Octa Core
-
RAM: 6GB/8GB
-
Storage: 64GB/128GB
-
Display: 6.4 inches
-
Camera: Main: 64+8+5+5MP, Front: 32MP
-
OS: Android
Specifcations
General
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy M31 |
| Device Type | Smartphone |
| Released | 05 March, 2020 |
| Status | Available |
| Price | : 19,999 (6GB+64GB) Official, 23,999 (8GB+128GB) Official |
Software
| Operating System | Android |
| User Interface UI or user interface of a device is the look and feel of the on-screen menu system. How it works, its color scheme, how it responds to button presses, all of these things are part of the user interface. | One UI 4.1 |
| OS Version | v10 |
Hardware
| RAM RAM (Random Access Memory) is a type of computer memory that can be accessed randomly, any byte of memory can be accessed without touching the preceding bytes that allows information to be stored and accessed quickly from random locations. RAM is the most common type of memory found in computer systems, smartphones, tablets and other electronic devices. | 6GB/8GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Chipset Chipset is a group of integrated circuits designed to perform one or a more dedicated functions, often with real time computing constraints, Popular smartphones are equipped with more advanced embedded chipsets that can do many different tasks depending on their programming. | Exynos 9611 |
| CPU CPU (Central Processing Unit) mostly known as processors, CPU processes instructions in order to carry out certain functions that make your device operate properly. Processors are often described as the brain of computers, smartphones and tablets, Smartphones and tablets rely on processors to carry out their every task, Processors are an incredibly important factor in selecting any type of computing device, including your smartphone. | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x2.3 GHz Cortex-A73) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| GPU GPU (Graphics Processing Unit) is a single-chip processor designed to rapidly manipulate and alter memory to accelerate the creation of images in a frame buffer intended for output to a display, This includes things such as lighting effects, object transformations, and 3D motion. | Mali-G72 |
| Internal Storage Internal Storage is a data storage space (flash memory) mostly used in smartphones, tablets and other electronic devices where operating system, apps, music, photos, videos, files and other user data Is stored. | 64GB/128GB |
Camera
| Primary Camera Camera is able to capture photographs and usually videos, The most important characteristics of a camera are the resolution (measured in megapixels), lens focus type (fixed or automatic), higher megapixel cameras are known to capture higher quality photos, but not always a good measurement of the photos quality. | 64+8+5+5MP |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 64 MP f/1.8, Primary Camera, 8 MP f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera, 5 MP f/2.4, Macro Camera, 5 MP f/2.2, Depth Camera |
| Autofocus | |
| Image Resolution | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Video Resolution | 1920x1080 |
| Zoom | 8 x Zoom |
| Selfie Camera | 32MP |
| Camera Setup | Single |
| Image Resolution | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Video Resolution | 1920x1080 |
Battery
| Battery Type Battery Type => Cell phones run on various kinds of batteries depending on the manufacturer, phone size or shape and features. There are basically four types of cell phone batteries => Lithium Polymer, Lithium Ion, Nickel Metal Hydride and Nickel Cadmium. | Lithium Polymer |
| Capacity Battery Capacity is a measure (typically in Amp-hr) of the charge stored by the battery, and is determined by the mass of active material contained in the battery. The battery capacity represents the maximum amount of energy that can be extracted from the battery under certain conditions. | 6000 mAh |
| Quick Charging | 15W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type | Type-C 2.0 |
| Rechargeable |
Display
| Screen Size | Super AMOLED Display |
| Resolution | 6.4'' |
| Screen to Body Ratio | 83.92 % |
| Display Protection Display Protection => Gorilla Glass is a special alkali-aluminosilicate glass shield with exceptional damage resistance that helps protect mobile displays from scratches, drops, and bumps of everyday use, It is always better to go for a smartphone with Gorilla Glass for that added protection and peace of mind. | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Pixel Density Pixel Density (PPI) is refers to the concentration of pixels on a particular display, measured in pixels per inch (ppi). Pixel density is calculated by dividing the diagonal pixel resolution of a display by its diagonal size, higher pixel density better display quality. | 403 ppi |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
Sensors & security
| Fingerprint Sensor | |
| Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light sensor, Proximity sensor |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Design
| Height | 159.2 mm |
| Width | 75.1 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 191 grams |
| Waterproof |
Network
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
Connectivity
| Bluetooth Bluetooth is a wireless communications technology for exchanging data between mobile phones, headsets, computers and other network devices over short distances without wires, Bluetooth technology was primarily designed to support simple wireless networking of personal consumer devices. | v5.0 |
| Wi-fi Wi-Fi is a popular wireless networking technology using radio waves to provide high-speed network connections that allows devices to communicate without cords or cables, Wi-Fi is increasingly becoming the preferred mode of internet connectivity all over the world. | Wi-Fi 5 |
| LAN | 5GHz (802.11 b/g/n/ac) |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| EDGE EDGE (Enhanced Data GSM Environment) is a wireless network technology generally considered the next step in the 2G network offers data transfer rates up to four times faster than ordinary GSM networks, Generally, EDGE is used for the purpose of wireless data transfer, such as sharing pictures and videos or browsing the Internet via a mobile phone connection. | Yes |
| GPRS GPRS (General Packet Radio Service) is a packet oriented mobile data service on the 2G and 3G cellular communication system's global system for mobile communications (GSM), Generally, GPRS is used for the purpose of wireless data transfer, such as sharing pictures and videos or browsing the Internet via a mobile phone connection. | Available |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Made By
| Country | Korea |
Samsung M31 Price in Bangladesh 2025, Specs & Review
Samsung Galaxy M31 is a popular smartphone that combines a powerful battery, Super AMOLED display, Exynos 9611 chipset, Mali-G72 GPU, and dual primary camera setup. It supports a quad-camera setup with a 64MP main sensor, allowing users to capture fresh, clean images. The 32MP front camera is also excellent for selfies and video calls.
The phone runs on Android 10 but it can be upgrade to Android 12 with One UI 4. It is powered by 6000mAh battery with 15W fast charging. Its long lasting battery with smooth performance will surely impress you. Samaung Galaxy M31 comes with three different colors: Space Black, Ocean Blue, Red.
Samsung M31 Price in Bangladesh is BDT 19,999 (Official) for 6GB+64GB variant, and BDT 23,999 (Official) for 8GB+128GB variant.
