Vivo S1 Pro Full Review – Specs, Features & Performance
The Vivo S1 Pro was released in Bangladesh market in 15 Novemver, 2019. It is a mid-range smartphone running on Android v9.0. It comes with Qualcomm Snapdragon 665 processor with Adreno 610 GPU. Vivo S1 Pro boasts a 6.38″ display and a 48MP main camera. Here we will provide a comprehensive overview of the Vivo S1 Pro’s specifications and capabilities.
Pros & Cons
| ✅ Pros | ❌ Cons |
| Super AMOLED Display Fast Charging Support Headphone Jack In-Display Fingerprint Sensor | Low Light Camera Performance No 5G Support No Official Water Resistance No NFC |
Summary Table of Vivo S1 Pro
| Feature | Specification |
|---|---|
| Display | 6.38″ Super AMOLED, FHD+, ~404 ppi |
| Processor | Snapdragon 665, Adreno 610 GPU |
| Memory | 8 GB RAM, 128 GB storage, microSD |
| Battery | 4500 mAh, 18 W fast charging |
| Rear Camera | Quad-camera 48 + 8 + 2 + 2 MP |
| Front Camera | 32 MP selfie with HDR |
| Connectivity | 4G LTE, dual‑SIM, USB‑C, no NFC |
| Security Sensors | Under-display fingerprint, face unlock |
| Dimensions | ~159.3 × 75.2 × 8.7 mm, 186.7 g |
| OS | Android 9 (update to Android 10 may be available) |
Vivo S1 Pro vs Redmi Note 13 Full Comparison
| Feature | Vivo S1 Pro | Redmi Note 13 |
|---|---|---|
| Release Date | November 2019 | January 2024 |
| Display | 6.38″ Super AMOLED, FHD+ | 6.67″ AMOLED, 120Hz, FHD+ |
| Processor | Snapdragon 665 (11nm) | Snapdragon 685 (6nm) |
| RAM & Storage | 8GB + 128GB | 6GB/8GB + 128GB/256GB |
| Rear Camera | Quad: 48MP + 8MP + 2MP + 2MP | Dual: 108MP + 2MP |
| Front Camera | 32MP | 16MP |
| Battery | 4500mAh, 18W charging | 5000mAh, 33W fast charging |
| OS | Android 9 (Funtouch 9.2) | Android 13 (MIUI 14) |
| 5G Support | ❌ No | ❌ No (4G only) |
| Fingerprint Sensor | Under-display | Side-mounted |
| Build & Design | Glossy finish, diamond camera | Sleek flat design, IP54 rating |
| Headphone Jack | ✅ Yes | ✅ Yes |
Frequently Asked Questions
- Q: How much RAM and storage does it offer?
- Ans: 8GB RAM+128GB Storage.
- Q: What chipset does it use?
- Ans: It is powered Qualcomm Snapdragon 665 (11 nm) with Adreno 610 GPU and octa-core (4×2.0 GHz + 4×1.8 GHz) CPU.
- Q: What is the Battery capacity?
- Ans: 4500 mAh.
- Q: What is the display size of Vivo S1 Pro?
- Ans: The display size is 6.38-inch (Super AMOLED)
- Q: Does Vivo S1 Pro support fast charging?
- Ans: It supports 18W Dual-Engine Fast Charging.
- Q: Does Vivo S1 Pro support 5G?
- Ans: No. Only 5G support.
